Este vorba despre o sistematizare a "cuvintelor-gandurilor-lucrurilor", adica nu este vorba despre fiinta ca fiinta, a carei cercetare Aristotel o va intreprinde in "Metafizica", ci despre fiinta gandita, despre fiinta asa cum este ea captata de logos. Iar daca in "Categorii" se face, poate in primul rand, ontologie, in "Despre interpretare" este conceputa nu ratiunea de a fi a celor existente, ci ratiunea "pura si simpla, ca rostire legata, punere in rost". Potrivit traducatorului si comentatorului lucrarii, nimeni altul decat Noica, in ea se naste logica. Iar punerea laolalta a celor doua tratate nu este intamplatoare, caci, sa nu uitam, o ontologie sistematica nu se poate face fara o intemeiere a logicii, cea care sta la baza rostirii si rostuirii fiintei, adica a ontologiei.
Grafica: Ioana Dragomirescu Mardare
Editor: Dragos Dodu
Grafica: Ioana Dragomirescu Mardare
Editor: Dragos Dodu