„Imi spunea Parintele Arsenie, cand veneam la Sfintia Sa, la Draganescu: «Scrie, Petre, cuvintele pe care le-am scris eu pe pereti, caci vei avea nevoie de ele.» El stia, desigur, ca eu voi scrie candva o carte despre Sfintia Sa.
Oricine l-a vazut pe Parintele Arsenie ar putea multe sa scrie. Mie mi-a harazit Dumnezeu de l-am vazut de mai multe ori si, uneori, singur, doar el cu mine. Insa nu este usor ceea ce indraznesc, adica sa scriu despre Parintele Arsenie. De aceea, o rog pe Preacurata Nascatoare de Dumnezeu sa-mi curete mintea si inima, trupul si sufletul, ca sa nu ma rusineze Dumnezeu acum si in Ziua Judecatii.” (Preot Petru Vamvulescu)